top of page

Gröndal nu och i framtiden

Översiktsplanen 2018

Den nu gällande översiktsplanen ger en långsiktig vision för Stockholms utveckling, inklusive dess förorter. I planen som antogs 2018 finns också generella riktlinjer om hur staden vill utforma Gröndals framtid.

 

Gröndal i översiktsplanen

”Gröndals stadsdelscentrum bör stärkas med mer bebyggelse för utökat underlag för befintliga verksamheter och service samt för nyetableringar. I samband med utvecklingen av Lövholmen kan Gröndalsvägen kompletteras med ny blandad bebyggelse och skapa bättre framkomlighet för tvärbanan.

Vinterviken och sjön Trekanten är betydelsefulla områden för rekreation för söderort. Vinterviken bör vidareutvecklas som målpunkt genom stärkta stråk samt genom entréer som integrerar parkområdet med Aspudden och Gröndal."

 

Specifika utbyggnadsstrategier för Lövholmen (omvandling) och Gröndal (komplettering) framgår av stadsutvecklingskartan som är del av översiktsplanen.

Bild3 red.png

 

 

Utbyggnadsstrategier på kartan

Lövholmen

"Stadsutveckling - omvandling med mycket stora stadsutvecklingsmöjligheter".

 

Vad det betyder: "Område som föreslås omvandlas till blandad stadsbebyggelse med bostäder, verksamheter, service, gator, parker, kultur och idrottsytor. Att utveckla de gröna kvaliteterna och säkerställa funktioner som skolor och förskolor är en viktig del av stadsutvecklingen. Omvandlingen kan innebära helt eller delvis ändrad markanvändning.”

Gröndal

"Stadsutvecklingsområde - komplettering".

 

 

 

 

 

 

Vad det betyder: ”Område med blandad stadsbebyggelse där omfattande komplettering föreslås. Området kan kompletteras med bostäder, service, verksamheter, gator, parker, kultur och idrottsytor. Att förstärka de gröna kvaliteterna och säkerställa funktioner som skolor och förskolor, är en viktig del av stadsutvecklingen. Komplettering ska göras med utgångspunkt i kunskap om nuvarande karaktär, kvaliteter och behov. Inom området kan finnas delar där större strukturförändringar föreslås.”

"Stadsutvecklingsområde där komplettering kan prövas".

(områden som inte är rödmarkerade i kartan ovan).

 

Vad det betyder: ”Områden där komplettering kan prövas inom ramen för befintlig markanvändning och med utgångspunkt i kunskap om nuvarande karaktär, kvaliteter och behov.”
 

Projektområden för framtida bebyggelse i Gröndal

Innan ett detaljplaneförslag offentliggörs och når samrådsfasen, pågår ett omfattande och ofta mångårigt förberedelsearbete inom stadens myndigheter. Syftet är att samla in underlag om områdets förutsättningar.

Som en del av detta förarbete uppdrog exploateringsnämnden redan 2022 åt Ekologigruppen att genomföra en naturvärdesinventering. Utgångspunkt för inventeringen var 11 olika projektområden i Gröndal.

(Bild från Ekologigruppen)

image.png
Bild1 red 2.png

Detta tidiga underlag ligger nu till grund för beslut som fattas idag. För tre av projektområdena (A, E och P) prövas för närvarande detaljplaner för bostäder, och för område H (norra delen) väntas samråd under hösten 2026 (prövningen för område I - Fregattvägen - var bestämt före 2022). 

Förberedelser inför ny översiktsplan för Stockholm

På samma sätt som i exemplen ovan pågår just nu ett motsvarande, osynligt förberedelsearbete för att ta fram en helt ny översiktsplan för Stockholm. Det är i detta tidiga skede som den strategiska inriktningen och de geografiska ramarna för framtidens Gröndal formas, långt innan de formella samråden startar.

När förslaget väl visas upp kommer samråd att hållas där allmänheten bjuds in för att lämna synpunkter. För att värna lokala intressen i ett så tidigt skede som möjligt, utgår intresseföreningen från sina kärnvärden i dialogen kring den nya planen:

  • Närnaturens betydelse

  • Gröndals själ och historia

  • Naturens gränser - vårt ansvar

  • En balanserad stadsutveckling

 

Läs föreningens verksamhetsplan här

bottom of page